Egy kényelmes pizsama az alváson is sokat javíthat

Mindenkinek mások az alvási szokásai, mióta világ a világ. Van, aki a hátán fekve szeret, mások csak az oldalukon, míg olyanok is akadnak, akik hasalva is képesek álomba szenderülni. Az azonban mindannyiunkban közös, hogy a pihentető, jól eső alváshoz kényelemre és nyugalomra van szükség. Persze ez is mindenkinél teljesen egyedi, hiszen vannak, akik a nehéz dunyhákat, hatalmas, puha párnákat részesítik előnyben, de akadnak olyanok is, akiknél minél keményebb a fekhely, annál komfortosabban érzik magukat. Viszont olyan szintre emelni a kényelemérzetet, mint egy finom, illatos, pihe-puha pizsama, semmi sem tudja. Valahogy megvan annak a rituáléja, ahogy az esti teendő után, már a pihenésre készülve, zuhanyozva és fogat mosva belebújsz a pizsamádba, és olyankor már a tested is tudja, hogy ideje megnyugodni, lelassulni. Ilyen formán egyfajta szimbolikája is van a dolognak, és egyáltalán nem véletlen, hogy gyakorlatilag a divat egy külön ágának is tekinthetjük a pizsama-ipart.

Érdekes, hogy magának a pizsamának mint viseletnek nincs olyan messzire nyúló története, de valamilyen formában az alvóruha mindig is jelen volt. Az ókori Rómában például éjszaka is tunikát viseltek az alváshoz, ám a mezítelenül alvás sem volt éppen ritka, főleg az alsóbb néprétegekben. Sokan egyébként ma is ezt a hagyományt követik. A középkor folyamán az emberek jellemzően alsóruházatukban hajtották álomra a fejüket, kifejezetten alvó öltözék csak a 15. században jelent meg a tehetősek ruhatárában. A hálósapkát is ekkorra datáljuk, ami egészen a 20. század elejéig kitartott, mint kellék. a hálósipka divatja a 17. és 18. században élte virágkorát, ugyanis a parókájukat éjszakára letevő férfiak így megőrizhették méltóságukat. A bő, lenge pizsama, melyet ma is a legtöbben viselünk, a Közel-Keletről és Indiából származik, nevének eredete is ide vezethető vissza. Európában a 19. században lett különösen divatos és népszerű, szinte teljesen felváltotta a korábban használt hosszú hálóingeket.

De ennyi elég is a történelemből, foglalkozzunk a lényeggel! Napjainkban már hihetetlenül sok fazon, anyag, minta és szín érhető el, így mindenki megtalálhatja azt, amiben a leginkább kényelemben érzi magát a szendergés édes óráiban. Neked milyen a kedvenced? Környakú vagy galléros? Kétrészes vagy overall? Zsebes vagy zseb nélküli? Egyszínű, vagy motívummal ellátott? Sima szövésű, vagy anyagában mintás? Vászon, szatén vagy selyem? Annyi, de annyi kérdést lehetne még feltenni, a válasz pedig még több lenne, elvégre itt legalább egy annyira kényes és intim ruhadarabról van szó, mint a fehérneműk esetén. Kosztümben, öltönyben, szép ruhában bárki láthat, de pizsamában csak az, akivel tényleg közel álltok egymáshoz! Nem mellesleg pedig azt sem szabad szem elől téveszteni, hogy egy kényelmetlen alvóöltözék akár nyugtalan éjszakát, kialvatlanságot is okozhat, ami jelentősen hatni fog a mindennapjaidra.

Pizsama szakboltot üzemeltetni kicsit olyan, mint specialistának lenni, vagy mentes-boltot nyitni. Szemben az utcai ruházati boltokkal, melyek milliókat vonzanak nap- mint nap, pizsamát nem vesz az ember minden héten. Ide azok járnak, akiknek nem mindegy, milyen minőségű és szabású göncökben fekszenek le aludni, sokkal inkább az számít, hogy az a pizsama jól szabott és kényelmes legyen. Illetőleg a vásárlók másik nagy táborát azok képezik, akik ajándékba vesznek exkluzív pizsamát valamelyik szerettüknek, többnyire házastársuknak. Mert mint mondtam, az alvó ruházat legalább annyira egy érzékeny viselet, mint az alsónemű. A mi boltunkban remélhetőleg mindenki megtalálja a leginkább hozzá illőt, ami a második bőrévé válik éjszakára, és amelybe belebújva teljes biztonságérzetben és kényelemben ringatózhat át az álmok világába.